murzillo (murzillo) wrote,
murzillo
murzillo

Вторая новость дня

Обьявлены номинанты на кинопремию "Сатурн" (вручается Академией научной фантастики, фэнтези и фильмов ужасов).

все номинанты под катом, свои предпочтения выделила жирным и чёрным :)

The Nominations List of the 36th Annual Saturn Awards:

Movie

Best Science Fiction Film:
"" (Warner Bros)
"" (Summit Entertainment)
"" (Sony Pictures Classics)
"" (Paramount)
"" (Paramount)
"" (20th Century Fox)

Best Fantasy Film:
"" (20th Century Fox)
"" (Warner Bros)
"" (Paramount)
"" (Warner Bros.)
"" (Warner Bros.)
"" (Warner Bros.)

Best Horror Film:
"" (Warner Bros.)
"" (Universal)
"" (Anchor Bay Films)
"" (Rogue / Universal)
"" (Summit Entertainment)
"" (Sony)

Best Action/Adventure/Thriller Film:
"" (Sony)
"" (Lionsgate)
"" (Summit Entertainment)
"" (The Weinstein Co.)
"" (Overture)
"" (Oscilloscope Pictures)
"" (Warner Bros.)

Best Actor:
- "" (Warner Bros.)
- "" (Lionsgate)
- "" (The Weinstein Co.)
- "" (Sony Pictures Classics
- "" (Warner Bros.)
- "" (20th Century Fox)

Best Actress:
- "" (Warner Bros.)
- "" (The Weinstein Co.)
- "" (Universal)
- "" (Lionsgate)
- "" (20th Century Fox)
- "" (Magnolia)

Best Supporting Actor:
- "" (Sony)
- "" (20th Century Fox)
- "" (Warner Bros.)
- "" (Warner Bros.)
- "" (Paramount)
- "" (The Weinstein Co.)

Best Supporting Actress:
- "" (Warner Bros.)
- "" (The Weinstein Co.)
- "" (Warner Bros.)
Lorna Raver - "" (Universal)
- "" (Paramount)
- "" (20th Century Fox)

Best Performance by a Younger Actor:
- "" (Summit Entertainment)
- "" (Lionsgate)
Brooklynn Proulx - "" (Warner Bros.)
Max Records - "" (Warner Bros.)
- "" (Paramount)
- "" (The Weinstein Co.)

Best Director:
J.J. Abrams - "" (Paramount)
Kathryn Bigelow - "" (Summit Entertainment)
Neill Blomkamp - "" (Sony)
James Cameron - "" (20th Century Fox)
Guy Ritchie - "" (Warner Bros.)
Zack Snyder - "" (Warner Bros.)
- "" (The Weinstein Co.)

Best Writing:
Neill Blomkamp, Terri Tatchell - "" (Sony)
James Cameron - "" (20th Century Fox)
Spike Jonze, Dave Eggers - "" (Warner Bros.)
Alex Kurtzman, Roberto Orci - "" (Paramount)
- "" (The Weinstein Co.)
Alex Tse, David Hayter - "" (Warner Bros.)

Best Music:
Brian Eno - "" (Paramount)
Michael Giacchino - "" (Walt Disney/Pixar)
James Horner - "" (20th Century Fox)
Taro Iwashiro - "" (Magnolia)
Christopher Young - "" (Universal)
Hans Zimmer - "" (Warner Bros.)

Best Costume:
Colleen Atwood - "" (The Weinstein Co.)
Jenny Beavan - "" (Warner Bros.)
Anna Sheppard - "" (The Weinstein Co.)
Jany Temime - "" (Warner Bros.)
Michael Wilkinson - "" (Warner Bros.)
Tim Yip - "" (Magnolia)

Best Make-Up:
Barney Burman, Minday Hall, Joel Harlow - "" (Paramount)
Joe Dunckley, Sarah Rubano, Frances Richardson - "" (Sony)
Sarah Monzani - "" (Sony Pictures Classics)
Gregory Nicotero, Howard Berger - "" (Warner Bros.)
Gregory Nicotero, Howard Berger - "" (Universal)
Mike Smithson, John Rosengrant - "" (Warner Bros.)

Best Production Design:
Rick Carter, Robert Stromberg - "" (20th Century Fox)
Scott Chambliss - "" (Paramount)
Stuart Craig - "" (Warner Bros.)
Sarah Greenwood - "" (Warner Bros.)
Philip Ivey - "" (Sony)
Alex McDowell - "" (Warner Bros.)

Best Special Effects:
Tim Burke, John Richardson, Nicholas Aithadi, Tim Alexander - "" (Warner Bros.)
John DesJardin, Peter G. Travers, Joel Whist, Jessica Norman - "" (Warner Bros.)
Volker Engel, Marc Weingert, Mike Vezina - "" (Sony)
Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh, Burt Dalton - "" (Paramount)
Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros, Matt Aitken - "" (Sony)
Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, Andrew R. Jones - "" (20th Century Fox)


Best International Film:
"" (Sony)
"" (Sony Pictures Classics)
"Lorna's Silence" (Sony Pictures Classics)
"" (Magnolia)
"" (20th Century Fox)
"" (Focus Features)

Best Animated Film:
"" (Walt Disney Studios)
"" (20th Century Fox)
"" (20th Century Fox)
"" (Paramount/DreamWorks)
"" (Walt Disney Studios)
"" (Walt Disney Studios/Pixar)

Television

Best Network Series:
"" (NBC)
"" (Fox)
"" (CBS)
"" (NBC)
"" (ABC)
"" (CW)

Best Syndicated/Cable Television Series:
"" (AMC)
"" (SyFy)
"" (TNT)
"" (Showtime)
"" (TNT)
"" (HBO)

Best Television Presentation:
"Doctor Who: The End of Time" (BBC America)
"" (SyFy)
"" (AMC)
": Children of Earth" (BBC America)
"" (Showtime)
"" (ABC)


Best Actor in Television:
- "" (ABC)
- "" (AMC)
- "" (ABC)
- "" (Showtime)
- "" (NBC)
- "" (HBO)
- "Doctor Who: The End of Time" (BBC America)

Best Actress on Television:
Anna Gunn - "" (AMC)
- "" (CBS)
- "" (ABC)
- "" (HBO)
- "" (TNT)
- "" (Fox)

Best Supporting Actor on Television:
Jeremy Davies - "" (ABC)
- "" (ABC)
Aldis Hodge - "" (TNT)
Aaron Paul - "" (AMC)
- "" (Fox)
- "" (HBO)

Best Supporting Actress in Television:
- "" (ABC)
- "" (TNT)
- "" (Showtime)
- "" (Showtime)
- "" (ABC)
- "" (NBC)

Best Guest Starring Role in Television:
Bernard Cribbins - "Doctor Who: The End of Time" (BBC America)
Raymond Cruz - "" (AMC)
- "" (HBO)
- "" (Showtime)
Leonard Nimoy - "" (ABC)
Mark Pellegrino - "" (ABC)

DVD

Best DVD Release:

House of the Devil (Dark Sky/Magnet)
Laid to Rest (Anchor Bay)
Not Forgotten (Anchor Bay)
Nothing But the Truth (Sony)
Pontypool (MPI)
Super Capers (Lionsgate)
Surveillance (Magnolia)

Best DVD Television Release:

Doctor Who: Planet of the Dead (BBC America)
Torchwood: Children of Earth (BBC America)
Terminator: Sarah Connor Chronicles: The Complete Second Season (Warner)
Primeval, Volume 2 (BBC America)
Lost: The Complete Fifth Season (Buena Vista)
Life on Mars: The Complete Series (Buena Vista)

Best DVD Special Edition:

Watchmen: The Ultimate Cut (Warner)
300 Complete Experience (Warner)
Snow White and the Seven Dwarfs (Blu-Ray) (Walt Disney)
District 9 (Two-Disc Edition) (Sony)
Terminator 2: Judgement Day: Skynet Edition (Lionsgate)
X-Men Origins: Wolverine (Two-Disc Special Edition) (Fox)

Best Collection:

Columbia Pictures Film Noir Classics, Volume 1 (Sony)
The Hannibal Lecter Anthology (MGM)
Hellraiser Boxed Set (Anchor Bay)
Icons of Sci-Fi: Toho Collection (Sony)
Star Trek Original Motion Picture Collection (Paramount)
The William Castle Collection (Sony)

STAGE PRESENTATION

Best Local Stage Production: Musical:

Chitty Chitty Bang Bang (Orange County Performing Arts Center)
Fiddler on the Roof (Pantages Theatre)
Mary Poppins (Ahmanson Theatre)

Best Local Stage Production: Play

Frost/Nixon (Ahmanson Theatre)
The Night Is a Child (Pasadena Playhouse)
Parade (Mark Taper Forum)

Best Local Stage Production: Small Theater:

Big, The Musical (El Centro Theatre)
Dracula (Noho Arts Center)
Nevermore (Steve Allen Theatre)
Fellowship (Falcon Theatre)



Из режиссёров просто невозможно выбрать физически, такие люди в списке!
Минисериал Алису номинировали! уррааа!
Саасгарда за ТруБлад! девчонки пищите! :))
Tags: Премия
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    default userpic

    Your reply will be screened

    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 16 comments